TOP156C15/200G
TOP156C15/200G
Part Number: TOP156C15/200G
Product Classification: Test Probe Tips
Manufacturer: Chip Shine / CSRF
Description: 156MIL ICT PROBE
  • Includes -
  • Current Rating (Amps) 5 A
  • Connection Type -
  • Quantity -
  • Length - Overall 1.330" (33.78mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 120°C
  • Material - Body Phosphor Copper, Gold Plated
  • Material - Tip Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
  • Length - Tip 0.348" (8.85mm)
  • Tip Type Spring Tip - Spherical Head, 0.059" (1.50mm) Dia