TOP125I17/250G
TOP125I17/250G
Part Number: TOP125I17/250G
Product Classification: Test Probe Tips
Manufacturer: Chip Shine / CSRF
Description: 125MIL ICT PROBE
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Color -
  • Voltage Rating -
  • Includes -
  • Current Rating (Amps) 3 A
  • Connection Type -
  • Quantity -
  • Length - Overall 1.300" (33.02mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 120°C
  • Material - Body Phosphor Copper, Gold Plated
  • Length - Tip 0.329" (8.35mm)
  • Material - Tip Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
  • Tip Type Spring Tip - Serrated Head, 0.067" (1.70mm) Dia