TOF-DL250AM12
TOF-DL250AM12
Part Number: TOF-DL250AM12
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: TOF SENSOR 0.25-2.5M NPN/PNP M12
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Adjustment Type Adjustable
  • Cable Length -
  • Response Time 500µs
  • Light Source Red (650nm)
  • Ingress Protection IP67
  • Voltage - Supply 12V ~ 30V
  • Connection Method Connector, M12
  • Operating Temperature -10°C ~ 50°C (TA)
  • Output Configuration NPN/PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
  • Sensing Method Light Time Of-Flight
  • Sensing Distance 9.843" ~ 98.425" (250mm ~ 2.5m)