TMR7302-050E/PFF5BB
TMR7302-050E/PFF5BB
Part Number: TMR7302-050E/PFF5BB
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: MULTIDIMENSION
Description: Mini TMR Current Sensor NOM 50A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package -
  • Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
  • Accuracy ±2%
  • Output Analog Voltage
  • Linearity ±0.5%
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Current - Sensing 50A
  • Response Time 10µs
  • Current - Supply (Max) 7.5mA
  • Sensitivity 40mV/A
  • Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
  • Frequency 50kHz