TMR-JSAN12-018ASC00A
TMR-JSAN12-018ASC00A
Part Number: TMR-JSAN12-018ASC00A
Product Classification: Circular Connector Assemblies
Manufacturer: AirBorn, a Molex company
Description: CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Grade -
  • Qualification -
  • Shielding Shielded
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Operating Temperature -65°C ~ 175°C
  • Mounting Type Panel Mount
  • Contact Material Copper Alloy
  • Color Silver
  • Connector Type Receptacle, Female Sockets
  • Voltage Rating -
  • Cable Opening -
  • Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
  • Shell Size, MIL -
  • Fastening Type Threaded
  • Orientation A
  • Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
  • Termination Crimp
  • Primary Material Metal
  • Number of Positions 18
  • Backshell Material, Plating -
  • Shell Material Aluminum
  • Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
  • Current Rating (Amps) 5A, 7.5A