TMIM201208HL-2R2MB
TMIM201208HL-2R2MB
Part Number: TMIM201208HL-2R2MB
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Description: 2.20 UH SHIELDED MOLDED INDUCTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 1.5 A
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Inductance 2.2 µH
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current - Saturation (Isat) 2.1A
  • DC Resistance (DCR) 185mOhm Max
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)