TMCF11502K630VB
TMCF11502K630VB
Part Number: TMCF11502K630VB
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETM
Description: .005uF 630V Axial Film Capacitor
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.295" Dia x 0.571" L (7.50mm x 14.50mm)
  • Capacitance 0.005 µF