TMCF11254K630VB
TMCF11254K630VB
Part Number: TMCF11254K630VB
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETM
Description: 0.25uF 630V Axial Film Capacitor
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Capacitance 0.25 µF
  • Size / Dimension 0.441" Dia x 1.000" L (11.20mm x 25.40mm)