TM40-0313-00
TM40-0313-00
Part Number: TM40-0313-00
Product Classification: Coaxial Cables (RF)
Manufacturer: Amphenol CDI
Description: COAX CBL SSMP TO 2.92MM 3.3'
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -
  • Color -
  • Ingress Protection -
  • 1st Connector Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • 2nd Connector Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • 1st Contact Gender Female
  • 1st Connector Mounting Feature -
  • 2nd Connector Mounting Feature -
  • Overall Impedance 50 Ohms
  • 2nd Contact Gender Male
  • Cable Impedance 50 Ohms
  • Frequency - Max 40 GHz
  • Length 40.0" (1.0m) 3.3'
  • Features Protective Cap
  • Cable Type 0.078" OD Coaxial Cable
  • Style SSMP to 2.92mm
  • 1st Connector SSMP Socket (2)
  • 2nd Connector 2.92mm Plug (2)