TFM201208BLF-1R0MTCA
TFM201208BLF-1R0MTCA
Part Number: TFM201208BLF-1R0MTCA
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: TDK Corporation
Description: TFM201208BLF-1R0MTCA
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Shielding Shielded
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Inductance 1 µH
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current - Saturation (Isat) 3.4A
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
  • Current Rating (Amps) 2.7 A