TDE2110442
TDE2110442
Part Number: TDE2110442
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Quantic Evans
Description: Wet Tantalum
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Package / Case Radial, Can
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
  • Voltage - Rated 110 V
  • Type Hermetically Sealed
  • Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
  • Manufacturer Size Code -
  • Features Hybrid Wet Tantalum
  • Size / Dimension 1.400" L x 1.400" W (35.56mm x 35.56mm)
  • Capacitance 4.4 mF