TD04-1006QRL
TD04-1006QRL
Part Number: TD04-1006QRL
Product Classification: Pulse Transformers
Manufacturer: HALO Electronics, Inc.
Description: ISO MOD 10BASE-T 16P THT
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C
  • Grade -
  • Qualification -
  • Part Status Not For New Designs
  • Weight -
  • ET (Volt-Time) -
  • Inductance 100µH
  • Transformer Type LAN 10 Base-T
  • Height - Seated (Max) 0.210" (5.33mm)
  • Turns Ratio - Primary:Secondary 1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
  • Size / Dimension 0.810" L x 0.300" W (20.57mm x 7.62mm)