TD026760FF013025
TD026760FF013025
Part Number: TD026760FF013025
Product Classification: Test Probe Tips
Manufacturer: Chip Shine / CSRF
Description: POGO PIN/CONTACT SPRING LOADED T
Packaging: Bottle
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Voltage Rating -
  • Includes -
  • Quantity 1 Piece
  • Current Rating (Amps) 1.5 A
  • Color Gold
  • Connection Type -
  • Operating Temperature -40°C ~ 120°C
  • Material - Tip Beryllium Copper, Gold Plated
  • Tip Type Spring Tip
  • Length - Overall 0.299" (7.60mm)
  • Material - Body Phosphor Copper, Gold Plated
  • Length - Tip 0.059" (1.50mm)