TCF2D100
TCF2D100
Part Number: TCF2D100
Product Classification: Relay Output Monitors
Manufacturer: Macromatic Industrial Controls
Description: TEMP/SEAL LEAK RELAY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Socketable
  • Voltage - Supply 120VAC
  • Output Type Relay
  • Trip Status -
  • Delay Time Fixed, 1 Sec
  • Circuit SPST-NO (1 Form A), SPDT (1 Form C)
  • Operating Temperature -28°C ~ 65°C
  • Type Temperature Monitoring, Seal Leakage
  • Trip Range 4.7 ~ 100kOhm
  • Contact Rating @ Voltage 7A @ 240VAC/28VDC