TBF500US48
TBF500US48
Part Number: TBF500US48
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: P-DUKE Technology
Description: ISOLATED / 500W/ VOUT:48
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Weight -
  • Voltage - Output 1 48V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 93%
  • Package / Case Full Brick
  • Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
  • Approval Agency CB, CE, cURus
  • Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Current - Output (Max) 10.5A
  • Standard Number 62368-1
  • Line Regulation ±0.2%
  • Load Regulation ±0.5%
  • Power (Watts) 504 W
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC