TBA-40B443A
TBA-40B443A
Part Number: TBA-40B443A
Product Classification: Power Line Filter Modules
Manufacturer: DIT
Description: LINE FILTER 250VAC/VDC 40A CHASS
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Filter Type Single Phase
  • Configuration Single Stage
  • Voltage - Rated AC 250V
  • Inductance -
  • Current 40 A
  • Voltage - Rated DC 250V
  • Termination Style Terminal Block
  • Frequency - Operating 50 ~ 60Hz