TB47/25M2TR
TB47/25M2TR
Part Number: TB47/25M2TR
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 47UF 20% 25V 0.2"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Type Conformal Coated
  • Lifetime @ Temp. -
  • Features General Purpose
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Rated 25 V
  • Capacitance 47 µF
  • Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
  • Package / Case Radial, Disc
  • Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
  • Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
  • Manufacturer Size Code M
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm @ 100kHz