T6050-800ZI
T6050-800ZI
Part Number: T6050-800ZI
Product Classification: TRIACs
Manufacturer: Lumimax Optoelectronic Technology
Description: TRIAC 800V 60A TO-3P(Ins)
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Qualification -
  • Configuration Single
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
  • Triac Type Standard
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Voltage - Off State 800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 60 A
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 550A @ 50Hz
  • Supplier Device Package TO-3P Insulated
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA|mA
  • Package / Case TO-3P Insulated
  • Current - Hold (Ih) (Max) 90 mA|mA