T4002M03F2MBR
T4002M03F2MBR
Part Number: T4002M03F2MBR
Product Classification: Wire to Board
Manufacturer: Supirit Inc.
Description: SMD TERMINAL BLOCK 3P 6A 300V
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Levels 1
  • Wire Gauge 18-24 AWG
  • Color Natural
  • Voltage 300 V
  • Positions Per Level 3
  • Mating Orientation Horizontal with Board
  • Current 6 A
  • Pitch 0.157" (4.00mm)