T21MU18KCI
T21MU18KCI
Part Number: T21MU18KCI
Product Classification: Thermocouples, Temperature Probes
Manufacturer: Temprel
Description: 18" PROBE LENGTH X 1/8" PROBE DI
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Type K-Type Thermocouple
  • Cable Insulation -
  • Cable Length -
  • Plug Type Sub-Mini (Thermocouple Plug)
  • Plug Color Yellow
  • Usage Liquids, Semi Solids
  • Tip Type Immersion / Penetration, Rounded
  • Probe Material Inconel
  • Probe Temperature Range -328 ~ 2282°F (-200 ~ 1250°C)
  • Probe Length 18.000" (457.20mm)