T201DC100
T201DC100
Part Number: T201DC100
Product Classification: Current/Voltage Transducer Monitors
Manufacturer: Seneca
Description: Loop Power DC Current Transducer
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -10°C ~ 60°C
  • Approval Agency CE, UL
  • Mounting Type DIN Rail
  • Accuracy ±0.2%
  • Termination Style Spring Terminal
  • Output 4 ~ 20mA
  • Response Time 100ms
  • Isolation 3000VAC
  • Type DC Current Transducer
  • Input Range 0 ~ 100VAC (Configurable)
  • Voltage - Supply 6 ~ 100V