T16-271GD4
T16-271GD4
Part Number: T16-271GD4
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Kacon
Description: 16MM METAL 24VDC SPDT GREEN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style Solder Lug
  • Circuit SPDT
  • Actuator Marking No Marking
  • Switch Function On-Mom
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Operating Temperature -25°C ~ 55°C
  • Illumination Type, Color LED, Green
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Type Standard, Illuminated
  • Features Stainless Steel
  • Actuator Type Round, Button, Flush
  • Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
  • Voltage Rating - DC 110 V
  • Color - Actuator/Cap Silver
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 16.50mm Dia