T16-170RD4
T16-170RD4
Part Number: T16-170RD4
Product Classification: Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer: Kacon
Description: 16MM LED PILOT LAMP RED 24VDC
  • Part Status Active
  • Features -
  • Termination Style Solder Lug
  • Lamp Color Red
  • Lens Color -
  • Panel Cutout Shape Round
  • Lens Style Round with Flat Top
  • Millicandela Rating -
  • Wavelength - Peak -
  • Viewing Angle -
  • Lens Transparency Diffused
  • Type LED
  • Ratings DC
  • Current 15mA
  • Voltage 24V
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Lens Size 19.00mm Dia
  • Panel Cutout Dimensions 0.65" (16.51mm)