T0635-600TF
T0635-600TF
Part Number: T0635-600TF
Product Classification: TRIACs
Manufacturer: Lumimax Optoelectronic Technology
Description: TRIAC 600V 6A ITO-220AB
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Off State 600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
  • Qualification -
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
  • Configuration Single
  • Triac Type Standard
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 60A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA|mA
  • Package / Case ITO-220AB Insulated
  • Supplier Device Package ITO-220AB Insulated
  • Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA|mA