SWU360-12FR
SWU360-12FR
Part Number: SWU360-12FR
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: GS Yuasa Energy Solutions
Description: 12V, 360 Watt/Cell
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Standard Charge Current -
  • Standard Charge Time -
  • Capacity -
  • Discharge Rate -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Battery Cell Size 12V
  • Termination Style Bolt, M6
  • Battery Chemistry Lead Acid (VRLA)
  • Size / Dimension 12.01" L x 6.81" W x 8.80" H (305.1mm x 173.0mm x 223.5mm)