SWT-2.0-150
SWT-2.0-150
Part Number: SWT-2.0-150
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Amgis, LLC
Description: INDUCTOR 150UH 2.0A 50KHZ THD
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Package / Case Radial
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 2 A
  • DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
  • Type Toroidal
  • Inductance 130 µH
  • Supplier Device Package Radial
  • Size / Dimension 0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.422" (10.71mm)
  • Inductance Frequency - Test 20 kHz