SWC-4.50-19
SWC-4.50-19
Part Number: SWC-4.50-19
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Amgis, LLC
Description: INDUCTOR 19UH 4.50A 150KHZ CLP
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Material - Core -
  • Type Toroidal
  • Package / Case Radial, Vertical (Open)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current Rating (Amps) 4.5 A
  • Supplier Device Package Radial
  • Size / Dimension 0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
  • Inductance 19 µH
  • DC Resistance (DCR) 20mOhm
  • Height - Seated (Max) 0.957" (24.30mm)