SWB3-24S15
SWB3-24S15
Part Number: SWB3-24S15
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Polytron
Description: DC DC CONVERTER 15V 3W
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Supplier Device Package -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Control Features -
  • Current - Output (Max) 200mA
  • Power (Watts) 3 W
  • Voltage - Output 1 15V
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Efficiency 79%
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Features Remote On/Off
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
  • Size / Dimension 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)