SW30SSM0
SW30SSM0
Part Number: SW30SSM0
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Linrose Electronics, Inc.
Description: SWITCH PB SCR MOM NO LED
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Illumination Type, Color -
  • Illumination Voltage (Nominal) -
  • Type Standard
  • Actuator Marking No Marking
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Mechanical Life 1,000,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 5A (AC)
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Circuit DPST-NO/NC
  • Switch Function On-Mom, Off-Mom
  • Actuator Type Round, Button, Flush
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 30.00mm Dia