SW30SSL325
SW30SSL325
Part Number: SW30SSL325
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Linrose Electronics, Inc.
Description: SWITCH PB SCR LAT POWER GN 110V
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Actuator Marking No Marking
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Mechanical Life 1,000,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 5A (AC)
  • Illumination Type, Color LED, Green
  • Switch Function On-Off, Off-On
  • Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 30.00mm Dia