SW30SSL252
SW30SSL252
Part Number: SW30SSL252
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Linrose Electronics, Inc.
Description: SWITCH PB SCR LAT RING BL 12V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Electrical Life 50,000 Cycles
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Actuator Marking No Marking
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Mechanical Life 1,000,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 5A (AC)
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Circuit DPST-NO/NC
  • Type Standard, Illuminated
  • Actuator Type Round, Button, Flush
  • Switch Function On-Off, Off-On
  • Illumination Type, Color LED, Blue
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 30.00mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC