SW22E-100
SW22E-100
Part Number: SW22E-100
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: ETI Systems
Description: POT 100 OHM 0.5W WIREWOUND LIN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Power (Watts) 0.5W, 1/2W
  • Termination Style Solder Lug
  • Mounting Type Panel Mount
  • Number of Turns 1.0
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Adjustment Type User Defined
  • Resistive Material Wirewound
  • Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
  • Bushing Thread 3/8-32
  • Resistance (Ohms) 100
  • Tolerance ±3%
  • Actuator Type Slotted
  • Actuator Length 0.812" (20.63mm)
  • Rotation 320°
  • Temperature Coefficient 80ppm/°C
  • Size - Body Round - 0.860" Dia (21.84mm)