SW19STM253
SW19STM253
Part Number: SW19STM253
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Linrose Electronics, Inc.
Description: SWITCH PB TAG MOM RING BL 24V
  • Electrical Life 50,000 Cycles
  • Termination Style Solder Lug
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Actuator Marking No Marking
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Mechanical Life 1,000,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 5A (AC)
  • Switch Function On-Mom, Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
  • Actuator Type Round, Button, Flush
  • Illumination Type, Color LED, Blue
  • Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC