SW19SSM225
SW19SSM225
Part Number: SW19SSM225
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Linrose Electronics, Inc.
Description: SWITCH PB SCREW MOM RING 110V GR
  • Part Status Active
  • Features -
  • Electrical Life 50,000 Cycles
  • Termination Style Screw Terminal
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Actuator Marking No Marking
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Voltage Rating - AC 250 V
  • Mechanical Life 1,000,000 Cycles
  • Current Rating (Amps) 5A (AC)
  • Illumination Type, Color LED, Green
  • Switch Function On-Mom, Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
  • Actuator Type Round, Button, Flush
  • Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC