STNC700-120B
STNC700-120B
Part Number: STNC700-120B
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 27.5"UVBLACK TIE 120LB W/SS BARB
Packaging: Bag
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Width 0.275" (7.00mm)
  • Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
  • Bundle Diameter 8.00" (203.20mm)
  • Features Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Wire/Cable Tie Type Standard Tie
  • Length - Approximate 27.75"
  • Length - Actual 2.313' (704.85mm)