STNC460-120B
STNC460-120B
Part Number: STNC460-120B
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 18" UV BLACK TIE 120LB W/SS BARB
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Length - Approximate 18"
  • Bundle Diameter 5.00" (127.00mm)
  • Width 0.275" (7.00mm)
  • Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
  • Features Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Wire/Cable Tie Type Standard Tie
  • Material Nylon 6.6
  • Length - Actual 1.509' (460.00mm)