STNC300-50B
STNC300-50B
Part Number: STNC300-50B
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 12" UV BLACK TIE 50LB W/SS BARB
Packaging: Bag
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Bundle Diameter 3.00" (76.20mm)
  • Length - Approximate 12"
  • Width 0.197" (5.00mm)
  • Features Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Wire/Cable Tie Type Standard Tie
  • Length - Actual 0.986' (300.48mm, 11.83")