STNC300-50
STNC300-50
Part Number: STNC300-50
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 12",50 LB NAT TIE W/SS TOOTH
Packaging: Bulk
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Material Polyamide (PA), Nylon
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Bundle Diameter 3.00" (76.20mm)
  • Length - Approximate 12"
  • Length - Actual 1.000' (304.80mm)
  • Width 0.196" (4.98mm)