STNC300-120
STNC300-120
Part Number: STNC300-120
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 12" NAT TIE 120B W/SS BARB :
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Color Natural
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Length - Approximate 15"
  • Width 0.275" (7.00mm)
  • Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
  • Length - Actual 0.984' (300.00mm, 11.81")
  • Bundle Diameter 4.02" (102.00mm)