STNC200-40B
STNC200-40B
Part Number: STNC200-40B
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 8" UV BLACK TIE 40LB W/SS BARB :
Packaging: Bag
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Length - Approximate 8"
  • Width 0.157" (4.00mm)
  • Features Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Wire/Cable Tie Type Standard Tie
  • Material Nylon 6.6
  • Tensile Strength 40 lbs (18.1 kg)
  • Bundle Diameter 2.09" (53.09mm)
  • Length - Actual 0.656' (200.00mm, 7.88")