STNC200-40
STNC200-40
Part Number: STNC200-40
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 8" NAT TIE 40LB W/SS BARB:
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Color Natural
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
  • Length - Approximate 8"
  • Width 0.157" (4.00mm)
  • Length - Actual 0.656' (200.00mm, 7.87")
  • Material Nylon 6.6
  • Tensile Strength 40 lbs (18.1 kg)
  • Bundle Diameter 2.09" (53.09mm)