STNC-190-50B
STNC-190-50B
Part Number: STNC-190-50B
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: Hayata
Description: 7.5" UV BLACK TIE 50LB W/SS BARB
Packaging: Bag
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Length - Approximate 7.5"
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Features Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Wire/Cable Tie Type Standard Tie
  • Width 0.188" (4.78mm)
  • Bundle Diameter 1.77" (45.00mm)
  • Length - Actual 0.623' (190.00mm, 7.48")