STK-616Y-20MLB5
STK-616Y-20MLB5
Part Number: STK-616Y-20MLB5
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Sensitec
Description: SENSOR CURRENT TMR 20A AC/DC
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
  • Supplier Device Package 8-SOIC
  • Current - Supply (Max) 6mA
  • Linearity ±1%
  • Accuracy ±1.5%
  • Output Analog Voltage
  • Current - Sensing 20A
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Response Time 1µs
  • Sensor Type Magnetoresistive, Open Loop
  • Sensitivity 100mV/A
  • Frequency DC ~ 400kHz