STK-120PL
STK-120PL
Part Number: STK-120PL
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Sensitec
Description: SENSOR CURRENT TMR 120A AC/DC
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
  • Package / Case Module
  • Accuracy ±1%
  • Current - Supply (Max) 10mA
  • Output Analog Voltage
  • Linearity ±0.5%
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Frequency DC ~ 200kHz
  • Response Time 2µs
  • Sensor Type Magnetoresistive, Open Loop
  • Current - Sensing 120A
  • Sensitivity 6.667mV/A