STB-100LA/S
STB-100LA/S
Part Number: STB-100LA/S
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Sensitec
Description: SENSOR CURRENT TMR 100A AC/DC
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
  • Package / Case Module
  • Output Analog Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Linearity ±0.1%
  • Current - Sensing 100A
  • Response Time 500ns
  • Current - Supply (Max) 350mA
  • Frequency DC ~ 300kHz
  • Accuracy ±0.8%
  • Sensitivity 6.25mV/A