STB-100LA/D
STB-100LA/D
Part Number: STB-100LA/D
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Sensitec
Description: SENSOR CURRENT TMR 100A AC/DC
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Current - Supply (Max) -
  • Package / Case Module
  • Accuracy ±1.5%
  • Sensitivity -
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Linearity ±0.1%
  • Frequency DC ~ 150kHz
  • Voltage - Supply ±12V ~ 15V
  • Current - Sensing 100A