ST2000-248
ST2000-248
Part Number: ST2000-248
Product Classification: DC to AC (Power) Inverters
Manufacturer: DENRYO
Description: DC-AC Sine Wave Power Inverter
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Region Utilized International
  • Remote Capability Yes
  • Type Inverter
  • Connector - Voltage Input Terminals
  • AC Outlets -
  • Features Auto Power Transfer for UPS Mode, Frequency Control
  • Connector - AC Output Terminals
  • Voltage - Input 42 ~ 60VDC
  • Voltage - Output 200VAC
  • Power - Output Continuous 2000 VA
  • Power - Output Surge 4000 VA
  • Size 17.05" L x 13.07" W x 4.68" H (433.0mm x 332.0mm x 119.0mm)