ST1500-212
ST1500-212
Part Number: ST1500-212
Product Classification: DC to AC (Power) Inverters
Manufacturer: DENRYO
Description: DC-AC Sine Wave Power Inverter
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Region Utilized International
  • Remote Capability Yes
  • Type Inverter
  • Connector - Voltage Input Terminals
  • AC Outlets -
  • Weight 15.6 lbs (7.1 kg)
  • Features Auto Power Transfer for UPS Mode, Frequency Control
  • Connector - AC Output Terminals
  • Power - Output Continuous 1500 VA
  • Power - Output Surge 3000 VA
  • Voltage - Output 200VAC
  • Voltage - Input 10.5 ~ 15VDC
  • Size 15.86" L x 9.29" W x 4.56" H (403.0mm x 236.0mm x 116.0mm)