SSD-100A-C-T
SSD-100A-C-T
Part Number: SSD-100A-C-T
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: CURRENT SENSOR
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type -
  • Package / Case -
  • Response Time -
  • Operating Temperature -40°C ~ 115°C
  • Current - Supply (Max) 55mA
  • Sensitivity -
  • Accuracy ±0.1%
  • For Measuring DC
  • Polarization Bidirectional
  • Linearity ±0.1%
  • Current - Sensing 100A
  • Sensor Type Current Switch
  • Voltage - Supply 5V ~ 60V
  • Output CAN Bus
  • Frequency DC ~ 5kHz