SSC3-200A
SSC3-200A
Part Number: SSC3-200A
Product Classification: Contactors (Solid State)
Manufacturer: InPower LLC
Description: 12V,200 AMP INTELLIGENT SOLID ST
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Termination Style Screw Terminal
  • Output Type DC
  • Package / Case Module
  • Voltage - Input 12VDC
  • Load Current 200 A
  • Voltage - Load 0 ~ 12V